zdrowie

Jak wykryć raka trzustki?

Rak trzustki zalicza się do najbardziej złośliwych nowotworów. Niestety rokowania w jego przypadku są bardzo niekorzystne dla pacjentów. Co więcej, diagnoza w jego przypadku też nie jest prosta – rak trzustki jest wykrywany najczęściej dopiero wtedy, gdy daje silne objawy. Wtedy niestety jest już w zaawansowanej fazie rozwoju. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w ludzkim organizmie rozwija się on nawet przez kilkadziesiąt lat, wydaje się koniecznym, by pacjenci wykonywali badania profilaktyczne w tym zakresie. Tylko w ten sposób udaje się go wykryć we wstępnej fazie, kiedy jeszcze uratowanie chorego przed śmiercią jest możliwe.

Co powoduje raka trzustki?

Przyczyn jego występowania jest wiele. Ryzykiem zachorowania obarczeni są znacznie częściej nałogowi palacze. To również pacjenci, którzy przebyli zapalenie trzustki, chorują na cukrzycę i spożywają nadmierną ilość alkoholu. Powstawaniu nowotworów trzustki sprzyja także nieodpowiednia dieta, przede wszystkim spożywanie nadmiernej ilości tłuszczy. Okazuje się również, że rak tego organu może być dziedziczony, winą obarcza się wtedy genetykę.

Objawy raka trzustki

Nowotwór trzustki daje aż w 90% przypadków objawy już w zaawansowanej fazie rozwoju. Pacjent uskarża się wtedy na bóle brzucha. Występuje u niego zażółcenie skóry, spada masa ciała, chory odczuwa świąd skóry.

Lekarz może zdiagnozować również wodobrzusze, powiększenie węzłów chłonnych oraz wątroby.

Diagnostyka

Wykrycie raka trzustki nie jest łatwe, bo nawet wykonanie badań we wstępnej fazie jego rozwoju nie wykazuje odchyleń od normy. Podstawowym badaniem jest to na rozpoznanie cholestazy, ale i ona występuje tylko u 50% pacjentów onkologicznych, więc nie może być pewnym wyznacznikiem. Nie istnieją również markery nowotworowe, które byłyby swoiste dla raka trzustki. Onkolodzy mają więc niełatwe zadanie.

Z reguły wykonuje się usg jamy brzusznej oraz tomografię jamy brzusznej. Lekarz zaleca też wykonanie endoskopowej ultrasonografii. Pomocny może być też rezonans magnetyczny, pozytronowa tomografia emisyjna i zmodyfikowane badanie EUS.

Jeśli badanie usg wykaże guza trzustki, należy wykonać biopsję. Tylko ona pozwoli zdiagnozować zmiany złośliwe.

Jeśli diagnostyka potwierdzi obecność raka trzustki, najczęściej pacjent poddawany jest kolejnym badaniom. Chodzi o to, by wykluczyć przerzuty, które nowotwór bardzo często powoduje w obrębie węzłów chłonnych, wątroby i innych organów w jamie brzusznej.

O czym musi wiedzieć pacjent?

Wczesne wykrycie raka trzustki to nie tylko szansa na całkowite wyleczenie. Niestety ten nowotwór jest nie tylko jednym z najtrudniejszych do wyleczenia, ale daje też objawy, które dają ogromny dyskomfort choremu. Bóle brzucha są tak silne, że nierzadko uniemożliwiają normalnie funkcjonować. Brak apetytu, biegunka i torsje sprawiają, że chory traci wagę i siły. Nieskuteczne leczenie powoduje śmierć. Nie jest ona jednak szybka, bo chociaż rak trzustki może postępować w krótkim czasie, to chorego czekają długie miesiące męczarni. Między innymi dlatego powinniśmy wdrożyć profilaktykę przeciwrakową jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *