Oglądając jeden z licznych filmików instruktażowych poświęconych aranżacji pokoju dla chłopca dochodzę do wniosku, że z organizacją przestrzeni do mieszkania dla dziecka jest trochę tak , jak z ubieraniem młodego człowieka.
Dokąd całym znanym światem jest dom i rodzice – oni właśnie decydują w czym nasz maluch wyrusza na poznawanie świata. Przychodzi jednak moment, kiedy okazuje się, że „młody” ma nieco inne zdanie w kwestii stroju niż jego rodzice. Co więcej – przestrzeń w której dotychczas czuł się całkiem dobrze okazuje się mieć złe meble, śmieszny wystrój, za dużo dziecinnych zabawek i zwyczajnie nie odpowiada aktualnym potrzebom dziecka.
A przecież rodzice inspiracje na pokój dziecięcy czerpali z najlepszych magazynów i poradników! I przez jakiś czas był to piękny pokój, tyle że przestał wystarczać naszemu chłopcu.
Zobacz także: bezpieczny pokój dla dziecka
Pomysłowe lampki do pokoju dziecięcego
Teraz oprócz zabawy i wypoczynku pokój chłopca musi być miejscem do pracy domowej po powrocie ze szkoły, a nawet jak pokazał czas epidemii – pełnić rolę sali szkolnej. Poza pracą i spaniem pokój ma być azylem do odreagowania stresów rozmaitych czy zapewnić prywatność aby można było spotkać się z kolegami przy okazji realizacji rozlicznych projektów wymyślanych przez nauczycieli, albo zwyczajnie przetestować najnowsze planszówki zdobyte często z niemałym trudem.
Czyli , w ogólnych zarysach już wiadomo, że pokój dla chłopca poza sprzętami zasadniczymi typu : łóżko, biurko, szafa, regał na książki i zbiory rozmaite musi mieć jeszcze klimat. Coś, co można zaaranżować przy pomocy oświetlenia, koloru i koniecznie elementów wspomagających zainteresowania młodego człowieka, który będzie większość czasu spędzał w tym pomieszczeniu. A więc musi je zaakceptować czyli dobrze się w nim czuć.
Dobra pościel dla dzieci
Czy w związku z tym da się urządzić pokój dla chłopca bez włączenia go w proces projektowania i urządzania? Pewnie tak, ale o wiele ciekawiej i bezpieczniej jest (biorąc pod uwagę efekt finalny) szukać inspiracji do urządzenia pokoju dla chłopca wspólnie z nim samym. Naturalnie znamy pasje i zainteresowania dziecka. Wiemy jak najchętniej spędza swój czas wolny – z „nosem w książce”, przy komputerze, poza domem albo doskonaląc swe pasje artystyczne. I urządzając pokój dziecka uwzględnimy elementy wystroju wspomagające jego rozwój. W tym momencie niezbędne wydaje się wspólne planowanie wygodnego a interesującego azylu dla dziecka. Raczej nie będziemy chcieli instalować w jego pokoiku ścianki wspinaczkowej, perkusji czy laboratorium chemicznego, ale przeglądając wspólnie rozliczne projekty urządzenia wnętrz można wypracować rozsądny kompromis między marzeniami a możliwościami. Przy okazji chłopiec może zacząć zwracać uwagę jak uciążliwi mogą być współlokatorzy – jeśli mieszkamy w bloku.
Bez względu na typ domu w którym urządzamy nowy pokój zasady „ bezkolizyjnego” współżycia wszyscy członkowie rodziny na tym etapie mają już zapewne opracowane i bardziej zależałoby nam na zacieśnianiu więzi przy wspólnej pracy nad ciekawym projektem zapewniającym chłopcu odpowiednie miejsce na zabawę, naukę i wypoczynek.